Bucurie pentru cei mici şi pentru cei mari, de Sfântul Nicolae

Viața parohiei Decembrie 8, 2014

Sâmbătă 6 decembrie, copiii din parohie au primit un dar special de Moş Nicolae. Cu mic cu mare au răspuns invitaţiei de a-l sărbători pe Sfântul Nicolae cu un program special şi totodată inedit: un spectacol de păpuşi oferit cu multă dăruire de tinerii din grupul ATOR al parohiei. Aceştia au răspuns provocării de a organiza un spectacol adevărat  de marionete şi au devenit peste noapte maeştri păpuşari. S-au amuzat şi au dovedit că sunt talentaţi atât la confecționarea marionetelor din linguri de lemn, cât şi la efectele speciale şi elementele de decor. Piesa de teatru s-a intitulat “Minunile Sfântului Nicolae” şi a pus în scenă trei dintre cele mai cunoscute minuni din acatistul sfântului. Munca organizatorilor a fost pe deplin răsplătită de bucuria din ochii copiilor și a părinților prezenți, cu atât mai mult cu cât teatrul de păpuși este ceva foarte rar în mediul rural.

După piesa de teatru copiii au primit dulciuri, fructe și au avut apoi un program de jocuri în aer liber.