Excursie cu tinerii la Mănăstirea Durău

Viața parohiei Februarie 15, 2017

"Prietenia nu poate rămâne deplină şi desăvârşită decât între cei desăvârşiţi şi cu aceleaşi virtuţi, pe care aceeaşi voinţă şi aceleaşi ţeluri de viaţă  nu-i lasă niciodată, sau numai foarte rar, să aibă sentimente deosebite, sau să nu fie de aceeaşi părere în cele ce duc la plinătatea vieţii duhovniceşti. Dacă au început să se înfierbânte în discuţii care duc la învrăjbire, este limpede că ei niciodată n-au fost uniţi după regula pe care am spus-o mai înainte".(Sf Ioan Casian,"Convorbiri duhovniceşti")
              Şi noi,cei din ATOR  Costeşti, am descoperit că avem sentimente,păreri şi țeluri apropiate aşa că am ne-am sfătuit şi am căzut de acord ca "ziua noastră",cea în care împlinim 4 ani de ATOR să o petrecem frumos. Timp de două zile (9 şi 10februarie) am fost totodată pelerini şi excursionişti în minunata şi binecuvântata Mănăstire Durău. Drumul spre mănăstire a fost presărat cu zâmbete, emoţii, aşteptări şi mulţi fulgi de zăpadă care se aşterneau pentru a întregi peisajul perfect de iarnă la munte.  În prima zi am profitat la maximum de zăpada proaspăt aşternută, parcă special pentru noi. Pârtia a fost prima "destinație", deoarece, după ce am admirat peisajul,  ne-am luat săniile şi ne-am distrat pe cinste o după-amiază întreagă, ca între prieteni. Am făcut poze, ne-am bucurat îndeajuns şi ne-am încărcat bateriile cam pentru încă un an. Seara s-a lăsat cu jocuri, voia bună fiind şi aici prezentă.

A doua zi a început devreme şi a început frumos, cu Sfânta Liturghie. După terminarea acesteia am tăiat şi tortul, urându-ne unii altora ce ne dorim şi pentru noi înşine: sănate, bucurie duhovnicească, cât mai multe împliniri în cadrul ATOR -ului şi câți mai mulți ani împreună. Aerul proaspăt de munte ne-a prins bine pentru că am discutat mult, am reflectat asupra unor aspecte importante pentru noi şi pentru filială, am împărtăşit idei, am schimbat opinii, am dicutat ca "oamenii mari". Această ieşire ne-a făcut bine pentru că ne-am făcut timp şi pentru nevoile nostre în ceea ce priveşte ATOR- ul, ne-am întărit prieteniile şi am construit noi drumuri pentru filială, am descoperit punctele noastre slabe şi am inceput să le corectăm. Am venit deja cu idei şi activități noi,care sperăm să lege şi mai strâns prietenia dintre noi. Îi mulțumim lui Dumnezeu şi Sfântului Mucenic Haralambie,ocrotitorul filialei noastre, că ne-a ținut sănătoşi şi ne-a ajutat să trăim aceste clipe împreună, să adunăm în noi amintiri, momente de rugăciune şi de recunoştinţă pentru toate.

Căileanu Maria, clasa a XI-a, ATOR Costeşti