Anul „Serilor Talpalari”

Activități Septembrie 9, 2011

În fiecare săptămână de câțiva ani, am putut participa la aceste întâlniri organizate de părintele paroh Constantin Sturzu în colaborare cu Maica Siluana Vlad, coordonatoarea Centrului de Formare și Consiliere „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Discuțiile s-au desfășurat pe marginea unor teme propuse de participanții la aceste întâlniri - enoriași din parohie și nu numai - care au venit în număr destul de mare. În sprijinul discuțiilor pe temele propuse au fost invitați și au răspuns cu solicitudine preoți din Iași și personalități din lumea laică – specialiști în diverse domenii: profesori universitari, medici, critici literari, regizori de film, polițiști, psihologi etc. Din problematica abordată, amintim: familia, Sfintele Taine, comportamentul creștinului în biserică, femeia creștină, Sfânta Cruce, cunoașterea lui Dumnezeu, puterea cuvântului, despre singurătate, despre suferință și vindecare și multe altele.

Toate aceste discuții au fost accesibile din perspectiva conținutului, organizatorii căutând să aducă informații cât mai pe înțelesul participanților, evitând o abordare prea teoretică, ci abundând în experiențe practice, oferind modele de trăire a acelor adevăruri creștine. Serile se desfășoară într-o atmosferă caldă, de familie, este binevenit oricine, iar participanții sunt încurajați să-și spună opinia, să-și împărtășească experiența ori să pună întrebări edificatoare asupra subiectelor. De cele mai multe ori părintele paroh difuzează și mici filmulețe în care mari duhovnici vorbesc despre tema respectivă; de asemenea, au fost seri în care s-au putut viziona filme artistice deosebite, având o tematică specific creștină.

Personal, mă bucur foarte mult de atmosfera de comuniune care se creează la aceste întâlniri, am aflat lucruri interesante atât despre credința noastră ortodoxă, cât și despre rolul nostru ca și creștini în viața socială și sper ca aceste întâlniri să dureze cât mai mult și de acum înainte, în anul care se deschide în aceste zile în fața noastră.

Cristina Sturzu