Scenetă religioasă despre martiriul Sf. Constantin Brâncoveanu

Viața parohiei August 18, 2014

Duminică 17 august, credincioşii din parohie au aflat despre viaţa şi însemnătatea jertfei Sf. Constantin Brâncoveanu şi a fiilor săi, atât din cuvântul rostit după Sf. Liturghie, cât mai ales datorită prezenţei unor copii.

Aceştia , costumaţi şi plini de emoţii, au prezentat în biserică balada lui Constantin Brâncoveanu sub forma unei mini-scenete.

Cuvintele cutremurătoare ale Sf. Voievod au răsunat în mijlocul celor prezenţi asemenea unui testament pe care suntem datori să-l împlinim:

„Mare-i Domnul Dumnezeu

Creştin bun m-am născut eu

Creştin bun a muri vreu.”

Suntem convinşi că glasurile curate de copii, gingăşia şi talentul cu care au interpretat rolurile, au ajuns la inimile credincioşilor şi poate vom încerca cu toţii să reflectăm la valorile şi principiile sănătoase pe care le-au avut înaintaşii noştri.

Îi felicităm pe micii artişti şi putem adăuga doar cuvintele Sf. Apostol Pavel:

„Aduceţi-vă aminte de mai marii voştri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu, priviţi cu luare aminte cum şi-au încheiat viaţa şi urmaţi-le credinţa.”(Evrei 13,7)