Sfintii -,,Casnicii" lui Dumnezeu

Viața parohiei Noiembrie 26, 2015

Sfintii, sunt numiti de catre Biserica Casnicii lui Dumnezeu, si pe buna dreptate este asa, deoarece ei sunt cei care in timpul vietii pe pamant au dus o viata placuta lui Dumnezeu. Ei sunt cei care in viata au practicat virtutile si au trait conform perceptelor evanghelice devenind pentru noi oamenii, model de viata si totodata pilde de urmat in marturisirea lui Hristos. Astfel din dragostea si evlavia pe care multi credinciosi o au si o manifesta fata de sfinti, parintele paroh Florin Chirila alaturi de parintele prof. Costachi Grigoras au savarsit slujba aghesmei mici, stropind cu apa sfintita noile icoane cu chipurile Sfintei Cuvioase Parascheva si a Sfantului Ierarh Nectarie ce vor fi asezate spre cintire in biserica cea noua. Momentul ce a fost oficiat la finalul Sfintei Liturghii a fost unul de bucurie pentru ce prezenti deoarece este cunoscut faptul ca atat in Mitropolia Moldovei si Bucovinei si in toate Bisericile Ortodoxe, cei doi sfinti sunt foarte populari.